Pravidla pokeru

VŠE CO MUSÍTE VĚDĚT O POKERU – PRAVIDLA A ZÁKLADNÍ INFORMACE

Poker je asi jednou z nejznámějších karetních her a také jednou z nejhranějších. Jeho pravidla a potřeba určitých znalostí jsou ovšem podmínkou pro úspěšnou hru. V tomto článku vám osvětlíme základní pravidla pokeru a průběh hry, tak, abyste se i vy mohli beze strachu posadit k hernímu stolu a nechat si rozdat karty!

Jak hrát poker

Jak již bylo řečeno, základem hry pokeru je balíček žolíkových karet, ze kterého se však žolíci odeberou. Počet karet pro hru je 52 a minimální počet hráčů je 2, maximální pak 10. Základní barvy karet jsou piky, též zvané listy (spades), srdce (hearts), káry, také diamanty (diamonds) a kříže, trefy (clubs). Než zahájíte hru, budete potřebovat také žetony, které slouží k vytváření sázek do hry.  U pokeru jsou povinné sázky na tzv. malém a velkém blindu. Důležitá je i pozice dealera.

Od každé barvy je k dispozici třináct karet o těchto hodnotách – eso (Ace), které je nejvyšší kartou, následuje král (King), dáma (Queen), kluk (Jack) a pak postupně 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3 a 2. Jedna partie pokeru se obvykle hraje na několik sázkových kol, ve kterých hráči popořadě sázejí (ve směru hodinových ručiček) a vkládají částky reprezentované žetony do společného banku, jehož anglický ekvivalent je „pot“. Po každém sázkovém kole hráči dostanou anebo si vymění určitý počet karet v závislosti na konkrétní pokerové variantě, která se hraje.

Průběh samotné hry a rozdávání karet

Když začne hra pokeru, všichni hráči obdrží od rozdávajícího stanovený počet karet a to buďto na ruku (tj. vidí je jen hráč, který karty dostal), nebo jsou karty rozdány na stůl a vidí je i všichni ostatní hráči.

Hráč na řadě má několik možností, co může udělat. Pokud hráč nečelí sázce, může udělat tzv. check a pokračovat ve hře bez nutnosti sázet, případně může své karty složit (fold), nebo vsadit (bet). Pokud někdo před ním vsadil, může hráč buď sázku dorovnat (call), své karty složit anebo ještě navýšit (raise). Na konci posledního kola sázek a po ukončení (dorovnání) všech sázek si hráči ve hře ukážou své karty a majitel nejsilnější kombinace získává celý obnos vložený do banku (potu). Při situaci, kdy oba hráči mají v ruce kombinaci o stejné hodnotě, pot je mezi ně rozdělen na dvě poloviny.

Kolo sázení končí v momentě, kdy poslední hráč dorovná poslední sázku a všichni hráči zbývající ve hře tak do potu vložili stejné množství žetonů. Sázky jsou v průběhu sázení umísťovány před jednotlivé hráče, aby bylo jasně zřetelné, kolik kdo vsadil. Na konci kola se pak všechny sázky přemístí do potu.

Přehled nejlepších pokerových hand

Zde je přehled nejlepších možných pokerových kombinací v sestupném pořadí:

  • Royal Flush: Tento hand je v pokeru nejvzácnější. Nastává když uděláte postupku deset až eso, všichno ve stejné barvě, například: A ♦ K ♦ Q ♦ J ♦ T ♦
  • Straight Flush: Pět po sobě jdoucích karet různých barev, například 8 ♠ 7 ♠ 6 ♠ 5 ♠ 4 ♠
  • 4-of-a-Kind: Pokud máte všechny čtyři stejné karty, například A ♠ 4 ♠ 4 ♣ 4 ♥ 4 ♦, pak se jedná o tuto kombinaci!
  • Full House: Pokud máte tři karty stejného druhu spolu s párem – například: A ♦ A ♣ A ♥ J ♥ J ♠ (tři z jednoho, dva z druhého)
  • Flush: V pokeru jsou čtyři barvy (srdce, piky, káry a kříže). Když máte pět karet všechny ve stejné barvě, máte flush. Příkladem může být A ♥ J ♥ 8 ♥ 4 ♥ 2 ♥
  • Straight: Pět po sobě jdoucích karet různých barev, například 8 ♥ 7 ♣ 6 ♦ 5 ♦ 4 ♠ je postupka. Postupka A-2-3-4-5 je známá jako „kolo“, zatímco 10-J-Q-K-A se nazývá „Broadway“.

Poker je pro ty, kteří si věří

Pokud si myslíte, že poker můžete hrát jen po létech praxe a zkušeností, nemusí to být nutně pravda. Během hry je důležité pamatovat si pravidla, nezmatkovat a zachovat si chladnou hlavu, abyste předešli nežádaným ztrátám. Trénovat můžete v řadě online kasin, která poskytují i možnosti hraní pokeru zdarma, nemusíte tedy riskovat vaše finance.